Прочетена: 2262
0 0
Легендата за Баба Марта и създаването на мартеницата » Твоят свят
Categories: Любопитно

Легендата за Баба Марта и създаването на мартеницата

0
(0)
Време за четене:1 минути, 40 секунди

На 1 март празнуваме Баба Марта.

Именници: Марта, Мартин, Мартина

Легендата за мартеницата е свързана с Хан Аспарух и годината на създаването на българската държава (681). Според една от тези истории, когато прабългарите достигнали Дунавската равнина, те били омагьосани от мястото и решили да се установят тук. След обявяването на новооснованата държава ханът поискал да извърши жертвоприношение на бога Тангра. Жертвената клада по традиция трябвало да се запали със стръкче изсъхнал копър, но българите не намерили такъв наоколо. Докато се чудел какво да стори, на рамото на хан Аспарух кацнал сокол. На крачето му висяло снопче копър, завързано с бял конец, половината обагрен в червено. То било пратено от сестрата на хан Аспарух, Хуба, останала в палатите на баща им Кубрат. Хуба сънувала сън, от който разбрала за затруднението на брат си. По сокола си тя му изпратила китка копър, завързан с бял вълнен конец. По време на дългия полет обаче, крилото на сокола се протрило и кръв обагрила белия конец. Така хан Аспарух получил китката, завързана с бяло-червен конец. Запалил той огъня според традицията, а с конеца се закичил за здраве. Оттогава на 1 март българите окичват близките си с усукан бяло-червен конец.
Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата. Разпространен е и гадателският обичай за избиране на ден. От 1 до 22 март всеки си намисля един определен ден от този период и по него съди каква ще е годината – ако е слънчев, ще е успешна, ако вали и времето е лошо – ще има трудности.
Извън българската етническа територия мартениците се срещат само в някои области на Румъния и Молдова, т.е. пак на места, където са живели или живеят по-компактни групи българи. Извън легендата, съществуват предположения, че мартениците са наследство от траките, коренното население на днешна България в древността. Основание за тези предположения е факта, че мартениците са типично български символ, т.е. на наследниците на тракийските земи.

Колко полезна беше тази публикация?

Екатерина Колева

Recent Posts

Защо е все по трудно да си намерим партньор

В днешно време, когато свързването с други хора става все по-лесно и достъпно, парадоксално, изглежда,…

3 месеца ago

Страхотна пилешка супа

В сезона на грип и настинка, топлата пилешка супа винаги е била едно от предпочитаните…

3 месеца ago

Защо мечтите ни не се сбъдват, какви грешки допускаме

Въпреки че реализацията на мечтите ни често се явява предизвикателство, този процес може да бъде…

3 месеца ago

Пилешко филе с гъби и картофено пюре на фурна

Какво да сготвим днес За любителите на вкусотии и кулинарни приключения! Днес ще ви представя…

3 месеца ago

Празници и традиции: Йордановден и Ивановден

Изпратихме старата година подобаващо, посрещнахме новата 2024 с голяма надежда да бъде по добра и…

4 месеца ago

Страхотни пожелания за новогодишната нощ

Поздравяването на приятели, семейство и колеги за Честита Нова година е традиция, която е част…

4 месеца ago