Моето здраве

10-те най-здравословни семена на Земята

Прочетена: 1881
2 0
()
Време за четене:9 минути, 9 секунди

Семето е животът! По-голямата част от човешките калории идват от семена, особено от бобови и ядки. Семената също ни предоставят олиото за готвене, много напитки и подправки и някои важни хранителни добавки. В различните семена ембрионът или ендосперма доминират и осигуряват по-голямата част от хранителните вещества. Протеини на ембриона и ендосперма се различават по съдържание аминокиселини и физични свойства.

Как да консумираме семената?
Има само един начин да се извлече в максимална степен хранителните вещества от семената и това е да ги ядете сурови. След като са подложени на топлинна обработка, се произвеждат токсични вещества и витамините, минерали и етерични масла са денатурирани. Не съществува семе, което да може да издържа на печене или загряване, без да се разрушат неговите хранителни компоненти. Помнете – винаги консумирайте семената само и единствено сурови. Това също означава, че те могат да бъдат накиснати, смлени или на пюре (т.е. тахан). Избирайте безсолни семена.

Семена от чиа

Семената от чиа съдържат:
– 2.5 пъти повече протеини от фасула;
– 3 пъти повече антиоксиданти от боровинките;
– 3 пъти повече желязо от спанака;
– 6 пъти повече калций от млякото;
– 7 пъти повече витамин С от портокалите;
– 8 пъти повече омега-3 от сьомгата;
– 10 пъти повече фибри, отколкото ориза;
– 15 пъти повече магнезий от броколите.

Семената са заредени с витамини и минерали и са отличен източник на фибри, протеини и антиоксиданти, както и са най-богатият растителен източник на омега-3 мастни киселини. Консумацията на чиа семена може да помогне за намаляване на болки в ставите, да oкаже помощ за отслабването, за енергия и защита от сериозни заболявания като диабет и сърдечно-съдови болести. Семената са безглутенови, което също ги прави подходящи за хора с цьолиакия или глутен непоносимост. Консумацията на чиа семена може да увеличи кръвните нива на дълговерижна омега-3 с 30%. Чиа семената са източник на алфа-линоленова киселина (ALA), тип „къса верига“ омега-3 мастни киселини, докато рибата е източник на мастните киселини ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA). Според изследванията потреблението на EPA и DHA благоприятстват здравето на сърцето, подобряват мозъчната функция и други възможни ползи за здравето, като например помощ при депресия или ревматоиден артрит. Консумацията на чиа семена като източник на алфа-линоленова киселина (ALA) води до здравословни ползи, свързана със здравето сърцето и черния дроб, което неслучайно превръща чиата в суперхрана и я нарежда в Топ 10 на семената.

Конопени семена

Конопът съдържа:
– Всички 20 аминокиселини, включително девет незаменими аминокиселини, които организмът ни не може да произведе.
– Висок процент от простите протеини, които укрепват имунитета и отблъснат токсините.
– Консумацията му подпомага лечението на хора, страдащи от заболявания с имунна недостатъчност. Този извод се подкрепя и от факта, че конопеното семе е била използвана за лечение на хранителни дефицити, предизвикани от туберкулоза.
– Най-богат растителен източник на есенциални мастни киселини, с повече есенциални мастни киселини, отколкото лена или от всякакви други ядкови или масла от семена.
– Перфектно съотношение на Омега-6 линолова киселина и Омега-3 линоленова киселина за здравето на сърдечносъдовата система и общо укрепване на имунната система.
– Вегетарианска източник на лесносмилаеми протеини.
– Богат източник на фитонутриенти, с полезно действие за имунитета, кръвта, тъкани, клетки, кожа, органи и митохондрии.
– Най-богатият известен източник на полиненаситени мастни киселини.

Най-добрият начин да си гарантирате, че тялото има достатъчно аминокиселини, за да подсигурява глобулини е консумацията на храни с високо съдържание на глобулин протеини. Тъй като конопът на конопеното семе е 65% глобулинът едистин, и също включва количества албумин, протеинът му е в лесно достъпна форма, много подобна на тази в кръвната плазма. Конопеното семе дава на тялото всички незаменими аминокиселини, необходими за поддържане на здравето, и осигурява необходимите видове и количества аминокиселини, от които тялото се нуждае, за да създаде човешки серумен албумин и серумглобулини като имуностимулиращите гама глобулини. Консумацията на конопено семе помага на хора, страдащи от имунна недостатъчност. Този извод се подкрепя и от факта, че конопеното семе се използва за лечение на хранителни дефицити, предизвикани от туберкулоза, тежки хранителни заболявания и др.

Семена нар

Нарът е богат източник на антиоксиданти, борещи се със свободните радикали, които причиняват преждевременно стареене и предотвратяват образуването на кръвни съсиреци. Това в крайна сметка помага на кръвта да се движи свободно в тялото и на свой ред подобрява нивата на кислород в кръвта. Нарът е с особено високо ниво на полифеноли, форма на антиоксидант, за който се предполага, че помага за намаляване на риска от рак и сърдечни заболявания. В действителност, сокът от нар, който съдържа стимулиращи доброто здраве танини, антоцианини и елагова киселина, има по-висока антиоксидантна активност от зеления чай и червеното вино. Нарът с неговите ядящи се семена в сочни торбички, е с високо съдържание на витамин С и калий, с ниско съдържание на калории (80 на порция, което е малко под една трета за среден плод), и е добър източник на фибри. Консумацията на нар може да предотврати втвърдяването на артериалните стени с излишни мазнини и да ги зареди с антиоксиданти. Нарът може да намали щетите върху хрущяла при артритни заболявания. Тези плодове имат способността да намаляват възпалението и да се борят с ензимите, които разрушават хрущяла.

Ленено семе

Диетичните фибри от лененото семе контролират повишаването на кръвните нива на липидите след хранене, потискат апетита и спомагат отслабването. Ленът се отглежда в продължение на векове по света и се признават неговите здравословни качества. Хипократ е писал за използване на лен за облекчаване на болки в корема, а френският император Карл Велики се възползва от неговите ползи в такава степен, че дори създава закони, изискващи неговата консумация. Основните ползи за здравето от ленено семе се дължат на богатото съдържание на алфа-линоленова киселина (ALA), диетични фибри и лигнани. Есенциалната мастна киселина ALA е мощно противовъзпалително средство, намаляващо производството на агенти, които насърчават възпалението и понижаващо кръвните нива на с-реактивен протеин (CRP), биомаркер за възпаление. Лигнаните са фитоестрогени, растителни съединения, които имат естроген-подобни ефекти и антиоксидантни свойства. Фитоестрогените спомогнат за стабилизиране на хормоналните нива, намаляване на симптомите на ПМС и менопаузата. Фибрите в лененото семе насърчават здравословна чревна функция. Една супена лъжица от цели ленени семена съдържа толкова фибри колкото половин чаша варени овесени трици. Разтворимите фибри в лена могат да понижат нивата на холестерол в кръвта, да спомогнат за намаляване на риска от инфаркт и инсулт. Смляното ленено семе осигурява повече хранителни ползи, отколкото целите семена. Смелете семената у дома с помощта на кафемелачка или блендер, и ги добавете към зърнени храни, тестени изделия и шейкове.

Тиквени семена

Те са единственото семе, което е алкално, в нашето ежедневие със силно киселинна диета. Добавете тиквени семки в своя списък с храни, богати на протеини. 100 грама семена на дневна база осигуряват 54% от ежедневната потребност от гледна точка на протеин. Повечето от нас се обръщат към хранителните добавки за попълване на недостиг на витамин В-комплекс. Защо не опитате тиквени семки следващия път. Тиквените семки са добър източник на витамини B като тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина, витамин B-6 и фолати. Тиквените семки могат да ви помогнат в борбата с депресията. Химичен компонент L-триптофан е тайната съставка за стимулиране на настроението. Знаете ли, че семената от тиква може да ви предпазят от камъни в бъбреците? Проучванията показват, че семената от тиква могат да помогнат за предотвратяване на някои форми бъбречни камъни като калциев оксалатни. Тиквените семки дори притежават тайно полезно свойство да се борят с паразитите, особено тениите.

Кайсиеви семена

Кайсиеви ядки са, както повечето ядки и семена, много питателна. Сред хранителните вещества, които те съдържат, е една много ценна, наречена амигдалин, известен също като витамин B17. Отделно от кайсиевите ядки, примери за други храни, богати на амигдалин са горчиви бадеми (амигдалинът има горчив вкус – сладките бадеми не го съдържат и кайсиевите ядки, които не са горчиви също не го съдържат). Други храни, съдържащи амигдалин са ябълковите семки, гроздовите семена, просо, бакла, повечето горски плодове, маниока и много други семена, бобови и зърнени храни – но не и такива, които са били силно хибридизирани. За профилактика се препоръчват, 10-12 кайсиеви ядки на ден.

Сусамови семена

Сусамът може би е най-старата подправка, позната на човека. Високо ценен е за масло, което се получава от тях и е изключително устойчиво на гранясване. Не само, че Сусамът е много добър източник на манган и мед, но също и на калций, магнезий, желязо, фосфор, витамин В1, цинк и диетични фибри. В допълнение към тези важни хранителни вещества, сусамени семена съдържат две уникални вещества: сезамин и сезамолин. И двете вещества принадлежат към групата на специални полезни влакна, наречени лигнани, доказали своите понижаващи холестерола свойства, способстващи за предотвратяване на високо кръвно налягане и за защита на черния дроб от окислително увреждане.

Слънчогледови семена

Слънчогледовите семки са отличен източник на витамин Е, първичен мастно-разтворим антиоксидант в тялото. Витамин Е преминава през тялото, неутрализирайки свободните радикали, които иначе биха увредили съдържащите мазнини, структури и молекули като клетъчни мембрани, мозъчни клетки и холестерол. Слънчогледовото семе е едно от семената с най-високо общо съдържание на фитостероли. Фитостеролите са съединения, открити в растения, които имат химическа структура, много подобна на холестерола и когато присъстват в храната в достатъчни количества, се смята, че намаляват кръвните нива на холестерола и подобряват имунния отговор. Слънчогледовите семки са добър източник на магнезий. Многобройни проучвания са показали, че магнезият спомага за намаляване тежестта на астмата, при високо кръвно налягане, за предотвратяване на мигрена, както и за намаляване на риска от инфаркт и инсулт.

Кимион

Кимионът е семе, използвано заради здравословните си ползи още от древността. Кимионът се препоръчва при нарушения в храносмилането и дори като антисептик. Самите семена са богати на желязо и помагат за стимулиране на силата на черния дроб. Кимионът също помага за облекчаване на симптомите на настинка. Ако имате болки в гърлото, опитайте да добавите сух джинджифил към вашата вода с кимион за успокоение. Сокът от кимион е чудесен тоник за цялото тяло, дори и без да имате конкретни оплаквания. Смята се, че увеличава топлината в тялото, като по този начин прави по-ефективен метаболизма. Кимионът е билка, полезна за бъбреците и черния дроб, както и за стимулиране на имунната система. Маслото от черен кимион спомага лечението на астма и артрит.

Гроздови семена

Гроздови семена имат голям концентрация на витамин Е, флавоноиди, полифеноли и линолова киселина. Екстрактът от гроздови семена може да предотврати сърдечно-съдови заболявания като високо кръвно налягане и висок холестерол. Чрез ограничаване на липидното окисление, фенолите в гроздовите семена инхибиране агрегацията на тромбоцитите и намаляват възпалението. Лесно достъпни, тези мънички семенца съдържат дълъг списък от полезни характеристики и си струва да ги имате вкъщи.

Източник: Здравословен живот

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да я оцените!

Средна оценка / 5. Брой гласове:

Досега няма гласове! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.

Тъй като сте намерили тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Редактор

Всички права запазени!